
Najczęściej dla młodych ludzi sprawdzianem samodzielności i początkiem dorosłego życia jest przeprowadzka na studia. Wybór uczelni wyższej w innym mieście, poza miejscem zamieszkania wymusza przenosiny. Przyszły student musi wynająć pokój (stancję), mieszkanie, albo złożyć podanie o przydzielenie miejsca w domu studenckim – akademiku, jakie znajdują się przy większości wyższych uczelni w Polsce. Kiedy nowe miejsce zamieszkania świeżo upieczonego studenta jest już przygotowane, pora na organizację przeprowadzki. Jak ją przygotować? Podajemy kilka ważnych porad.
Dobry plan to podstawa przeprowadzki na studia
Przeprowadzka studencka powinna być dobrze przemyślana. Młody człowiek przenosi się w nowe miejsce, często kilkaset kilometrów od domu rodzinnego. To poważny krok w dorosłość. Dlatego powinien być przygotowany według ustalonego planu, który sprawi, że wszystkie czynności związane z przenosinami przebiegną sprawnie, bez zbędnego stresu.
Dobra organizacja to pierwszy krok do sukcesu przy przeprowadzce studenckiej. Możesz na kartce papieru lub w aplikacji czy programie komputerowym spisać wszystkie najważniejsze kwestie związane z planowanym rozpoczęciem roku akademickiego na nowej uczelni.
Zanim zaczniesz realnie pakować swoje rzeczy w pudełka i kartony, zobacz, jak przygotować się do przeprowadzki?
Stworzenie harmonogramu i listy zadań do wykonania
Rozpisz sobie wszystkie etapy przeprowadzki na studia, najlepiej przyporządkowując do nich czas, którego potrzebujesz na ich realizację. Taka lista zadań do wykonania powinna obejmować:
- Wskazanie wykazu rzeczy, jakich będziesz potrzebował na studiach, przynajmniej w pierwszym etapie samodzielnego zamieszkania;
- Pakowanie dobytku – co istotne, opisuj przy tym każdy karton czy pudełko, do którego wkładasz kolejne rzeczy;
- Organizacja transportu – być może ktoś ze znajomych ma duży samochód, najlepiej bus, który przewiezie Twoje rzeczy do mieszkania studenckiego lub akademika; jeśli nie, pomyśl o skorzystaniu z usług profesjonalnej firmy przeprowadzkowej;
- Ustalenie terminu przeprowadzki – nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę, tylko pozostaw sobie pewien margines błędu;
- Zaangażowanie osób do pomocy przy przenoszeniu rzeczy;
- Realizacja przeprowadzki – spakuj wszystkie rzeczy do samochodu i wyrusz w drogę do miasta, gdzie będziesz studiował;
- Rozpakowanie rzeczy – po przeniesieniu dobytku do mieszkania, pokoju studenckiego czy domu studenckiego, systematycznie wypakowuj poszczególne rzeczy, od razu umieszczając je w odpowiednich miejscach.
- Kiedy już przygotujesz sobie taki harmonogram, wyprowadzka z rodzinnego domu będzie mogła być realizowana systematycznie. Wyjazd na studia jest nieunikniony i możesz potraktować to jako wstęp do samodzielnego życia.
Ważne kwestie przy przeprowadzce
Wydaje się, że przewiezienie rzeczy w ramach przeprowadzki studenckiej to łatwe zadanie. Jednak problem pojawia się m.in. przy wielkogabarytowych rzeczach, jakie chciałbyś ze sobą zabrać – meblach czy sprzętach RTV i AGD. Zwłaszcza transport lodówki ma znaczenie, z uwagi na sprawność jej działania. Jak transportować lodówkę? To ważne, by przewozić ją w pozycji pionowej lub ewentualnie przy ułożeniu lekko na skos. Jest to sprzęt wrażliwy, który może ulec awarii, jeśli będzie nieprawidłowo przewożony.
Problemem może być także przewiezienie niestandardowych rzeczy, takich jak instrumenty muzyczne, jeśli masz je na liście rzeczy do zabrania na studia. Jeśli musisz np. przewieźć pianino do mieszkania studenckiego, ponieważ rozpoczynasz studia na akademii muzycznej, najlepiej w tym celu poszukaj ekspertów, dla których transport pianin w Warszawie czy w innej lokalizacji nie jest wyzwaniem. Unikniesz ryzyka uszkodzenia instrumentu i konieczności poniesienia dodatkowych kosztów na jego naprawę.
O czym powinieneś pamiętać?
Studenckie mieszkanie, a tym bardziej pokój w akademiku, najczęściej mają ograniczoną przestrzeń. Weź to pod uwagę przy sporządzaniu listy rzeczy, jakie chciałbyś ze sobą zabrać i przy pakowaniu dobytku.
Za pierwszym razem przy urządzaniu się w nowym miejscu weź tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Listę twórz na bieżąco, zapisując na niej kolejno przedmioty, o których sobie przypomnisz w toku codziennego życia i realizacji obowiązków domowych.
Jeśli z różnych powodów nie możesz samodzielnie zorganizować przeprowadzki czy pewnych jej elementów, z odpowiednim wyprzedzeniem, czyli nie na ostatnią chwilę, znajdź sprawdzoną firmę przeprowadzkową, która Ci w tym pomoże.